Tuomarit 23.7. lauantai

Tuomarit 23.7. lauantai

Kaikkien rotujen Nord näyttely

Tuomarilista julkaistu 17.3.2022

Varalla kaikille roduille Svein Helgesen, Norja

Ryhmä 1
vanhaenglanninlammaskoira Anja Gregoire, Belgia
mudi, owczarek podhalanski, polski owczarek nizinny, pumi, saarlooswolfhond, saksanpaimenkoirat Anne Livö Buvik, Norja
australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australiankelpie, australianpaimenkoira Coral Gray, Australia
komondor, kuvasz, pieniamerikanpaimenkoira, shetlanninlammaskoira Hannele Jokisilta
bordercollie, maremmano-abruzzese, pitkäkarvainen collie, sileäkarvainen collie Janelle Robbins, Australia
ceskoslovensky vlciak, etelävenäjänkoira, itäeuroopanpaimenkoira, partacollie, schapendoes, schipperke, tsekinpaimenkoira, valkoinenpaimenkoira, welsh corgi cardigan Jari Partanen, Norja
belgianpaimenkoirat, bouvier, hollanninpaimenkoirat, kroatianpaimenkoira, lancashirenkarjakoira, pulit, welsh corgi pembroke Kim Vigsö Nielsen, Tanska
serra de airesinpaimenkoira Marianne Baden, Tanska
muut Rony Doedijns, Alankomaat

Ryhmä 2
bokseri, englanninbulldoggi, snautserit, suursnautserit Coral Gray, Australia
aidi, alentejonkoira, apinapinseri, appenzellinpaimenkoira, broholminkoira, leonberginkoira, newfoundlandinkoira, pinseri, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi, rottweiler, sao miguelinfila, tanskalais-ruotsalainen pihakoira, tanskandoggit Dick Baars, Alankomaat
kääpiöpinseri Hedi Kumm, Viro
kääpiösnautserit Myriam Vermeire, Belgia
muut Marko Vretenicic, Montenegro

Ryhmä 3
silkkiterrieri Anja Gregoire, Belgia
cairnterrieri, jackrussellinterrieri, japaninterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, staffordshirenbullterrieri Anna-Lena Rylander, Ruotsi
australianterrieri Coral Gray, Australia
amerikankääpiökettuterrieri, amerikanrottaterrieri, borderterrieri, ceskyterrieri, dandiedinmontinterrieri, lakelandinterrieri, sealyhaminterrieri Markku Mähönen
glen of imaalinterrieri, kerrynterrieri, skotlanninterrieri, yorkshirenterrieri Paavo Mattila
amerikankarvatonterrieri, amerikanstaffordshirenterrieri, andalusianrottakoira, biewerterrieri, bullterrieri, englanninkääpiöterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, kääpiöbullterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, tenterfieldinterrieri Paula Valakari
muut Malgorzata Wieremiejczyk-Wierzchowska, Puola

Ryhmä 4
kaikki rodut Armando Ferone, Italia

Ryhmä 5
taiwaninkoira, thai ridgeback, thaimaanpystykorva Ekarat Sangkunakup, Thaimaa
japaninpystykorva, keeshond Hans Almgren, Ruotsi
amerikanakita Hedi Kumm, Viro
pohjanpystykorva Jari Partanen, Norja
shiba Kim Vigsö Nielsen, Tanska
alaskanmalamuutti, harmaa norjanhirvikoira, jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira, lapinporokoira, musta norjanhirvikoira, suomenpystykorva Kirsi Honkanen
kleinspitzit, mittelspitzit, portugalinpodengot Leila Kärkäs
suomenlapinkoira Maija Mäkinen
basenji, buhund, chow chow, etnankoira, eurasier, islanninlammaskoira, lunnikoira, pomeranian, samojedinkoira, volpino italiano Marianne Baden, Tanska
itäsiperianlaika, länsisiperianlaika, venäläis-eurooppalainen laika Markku Mähönen
perunkarvatonkoirat Miro Zlojutro, Saksa
länsigöötanmaanpystykorva Reino Korpela
faaraokoira, ibizanpodencot Rony Doedijns, Alankomaat
muut Paavo Mattila

Ryhmä 6
dalmatiankoira Coral Gray, Australia
suomenajokoira Kirsi Honkanen
amerikankettukoira, anglo-francais de petite vénerie, beagle, bluetick coonhound Reino Korpela
basset artésien normand, basset hound Rony Doedijns, Alankomaat
muut Markku Mähönen

Ryhmä 7
harjaskarvainen saksanseisoja, italianseisoja, karkeakarvainen saksanseisoja, pitkäkarvainen saksanseisoja, punainen irlanninsetteri, punavalkoinen irlanninsetteri Rony Doedijns, Alankomaat
muut Markku Mähönen

Ryhmä 8
amerikanvesispanieli, fieldspanieli, friisinvesikoira, novascotiannoutaja, sileäkarvainen noutaja, walesinspringerspanieli, venäjänspanieli Hans Almgren, Ruotsi
chesapeakelahdennoutaja, clumberinspanieli, kultainennoutaja Reino Korpela
amerikancockerspanieli, cockerspanieli, labradorinnoutaja Zafra Sirik, Israel
muut Alessandro Zeppi, Italia

Ryhmä 9
bichon frisé, bolognese, griffon belge, griffon bruxellois, kingcharlesinspanieli, petit brabancon, shih tzu Anne Livö Buvik, Norja
bostoninterrieri, löwchen Armando Ferone, Italia
coton de tuléar, kromfohrländer, maltankoira, markiesje, papillon, phalène, prahanrottakoira, venäjäntoyt Céline Bottussi Jocquel, Ranska
keskikokoiset villakoirat, kääpiövillakoirat, toyvillakoira Ekarat Sangkunakup, Thaimaa
cavalier kingcharlesinspanieli, pitkäkarvainen chihuahua Hedi Kumm, Viro
kiinanharjakoira, lhasa apso, ranskanbulldoggi, tiibetinterrieri Hilkka Salohalla
isovillakoirat Maija Mäkinen
havannankoira, japanese chin, kiinanpalatsikoira Myriam Vermeire, Belgia
mopsi, tiibetinspanieli, venäjänbolonka Paavo Mattila
lyhytkarvainen chihuahua Paula Valakari

Ryhmä 10
whippet Anja Gregoire, Belgia
venäjänvinttikoira Leila Kärkäs
muut Miro Zlojutro, Saksa

Ryhmäkilpailut
1 Janelle Robbins
2 Marko Vretenicic
3 Anna-Lena Rylander
4 Armando Ferone
5 Kim Vigsö Nielsen
6 Reino Korpela
7 Markku Mähönen
8 Alessandro Zeppi
9 Céline Bottussi Jocquel
10 Leila Kärkäs
Paras juniori Anne Livö Buvik
Paras veteraani Zafra Sirik
Paras kasvattajaryhmä Jari Partanen
Best in Show Ekarat Sangkunakup