Tuomarit 22.7. perjantai

Tuomarit 22.7. perjantai

Ryhmänäyttely FCI 1, 2, 5 & 9

Tuomarilista julkaistu 17.3.2022

Ryhmä 1
Varalla kaikille ryhmä 1 roduille Paavo Mattila.
Australianpaimenkoira, shetlanninlammaskoira Alessandro Zeppi, Italia
welsh corgit Anja Gregoire, Belgia
bordercollie Coral Gray, Australia
beaucenpaimenkoira, brienpaimenkoira Ekarat Sangkunakup, Thaimaa
maremmano-abruzzese, mudi, partacollie, polski owczarek nizinny, pyreneittenpaimenkoirat, schipperke, valkoinenpaimenkoira, vanhaenglanninlammaskoira Hannele Jokisilta pieniamerikanpaimenkoira Jari Partanen, Norja
belgianpaimenkoirat, hollanninpaimenkoirat, lancashirenkarjakoira Maija Mäkinen australiankarjakoira, australiankelpie, bouvier, etelävenäjänkoira, itäeuroopanpaimenkoira, komondor, kroatianpaimenkoira, kuvasz, owczarek podhalanski, pulit, pumi, saarlooswolfhond, saksanpaimenkoirat Marianne Baden, Tanska
schapendoes Myriam Vermeire, Belgia
sileäkarvainen collie Zafra Sirik, Israel
muut Svein Helgesen, Norja

Ryhmä 2
Varalla kaikille ryhmä 2 roduille Paavo Mattila.
Englanninbulldoggi Alessandro Zeppi, Italia
apinapinseri, bordeauxindoggi Ekarat Sangkunakup, Thaimaa
bernhardinkoirat, dobermanni, kääpiöpinseri Hannele Jokisilta
berninpaimenkoira, bokseri, leonberginkoira, newfoundlandinkoira Leila Kärkäs appenzellinpaimenkoira, broholminkoira, pyreneittenmastiffi, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Marianne Baden, Tanska
entlebuchinpaimenkoira, espanjanmastiffi, estrelanvuoristokoirat, kaukasiankoira, rottweiler, sao miguelinfila Markku Mähönen
pinseri Svein Helgesen, Norja
bullmastiffi, tanskandoggit Valerie Carter, Australia
kääpiösnautserit, pyreneittenkoira, snautserit, suursnautserit Zafra Sirik, Israel
muut Rony Doedijns, Alankomaat

Ryhmä 5
Varalla kaikille ryhmä 5 roduille Hilkka Salohalla.
Akita Ekarat Sangkunakup, Thaimaa
chow chow, etnankoira, faaraokoira, ibizanpodencot, pohjanpystykorva, kleinspitzit, mittelspitzit Hedi Kumm, Viro
alaskanmalamuutti, eurasier, harmaa norjanhirvikoira, itäsiperianlaika, jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira, länsigöötanmaanpystykorva, länsisiperianlaika, musta norjanhirvikoira, venäläis-eurooppalainen laika Jari Partanen, Norja
lapinporokoira Leila Kärkäs
keeshond Maija Mäkinen
suomenlapinkoira Markku Mähönen
basenji, buhund, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat, pomeranian, samojedinkoira Reino Korpela
american eskimo dog, amerikanakita, japaninpystykorva, portugalinpodengot, shiba, siperianhusky, suomenpystykorva, taiwaninkoira, thai ridgeback, thaimaanpystykorva, volpino italiano Rony Doedijns, Alankomaat
dansk spids, grosspitzit, grönlanninkoira, hokkaidonkoira, hälleforsinkoira, islanninlammaskoira, jakutianlaika, kainkoira, kanadaneskimokoira, kanarianpodenco, kintamani-balinkoira, kishunkoira, koreanjindonkoira, lunnikoira, ruotsinlapinkoira, shikokunkoira, valkoinen ruotsinhirvikoira Svein Helgesen, Norja
kaanaankoira Zafra Sirik, Israel

Ryhmä 9
Varalla kaikille ryhmä 9 roduille Hilkka Salohalla.
Keskikokoiset villakoirat, kääpiövillakoirat, toyvillakoira Armando Ferone, Italia
japanese chin, kiinanharjakoira, kiinanpalatsikoira, kingcharlesinspanieli, lhasa apso Coral Gray, Australia
bostoninterrieri, löwchen, mopsi, tiibetinterrieri, venäjänbolonka Ekarat Sangkunakup, Thaimaa coton de tuléar, isovillakoirat, kromfohrländer, maltankoira, markiesje, prahanrottakoira Hans Almgren, Ruotsi
havannankoira Maija Mäkinen
cavalier kingcharlesinspanieli, chihuahuat, griffon belge, griffon bruxellois, petit brabancon, venäjäntoyt Miro Zlojutro, Saksa
bichon frisé, bolognese, papillon, phalène, shih tzu Myriam Vermeire, Belgia
ranskanbulldoggi, tiibetinspanieli Valerie Carter, Australia

Junior Handler Tytti Lintenhofer

Ryhmäkilpailut:
FCI 1 Myriam Vermeire
FCI 2 Hannele Jokisilta
FCI 5 Alessandro Zeppi
FCI 9 Miro Zlojutro
paras juniori Hans Almgren
paras veteraani Coral Gray
paras kasvattajaryhmä Maija Mäkinen
Best in Show Hilkka Salohalla