Tuomarit 24.7. sunnuntai

Tuomarit 24.7. sunnuntai

Kansainvälinen koiranäyttely

Tuomarilista julkaistu 17.3.2022

Varalla kaikille roduille Hilkka Salohalla

Ryhmä 1
bordercollie, saksanpaimenkoirat, welsh corgi pembroke Alessandro Zeppi, Italia
australianpaimenkoira, partacollie, pieniamerikanpaimenkoira, pitkäkarvainen collie, schapendoes Anna-Lena Rylander, Ruotsi
australiankarjakoira, australiankelpie, bouvier, etelävenäjänkoira, komondor, kroatianpaimenkoira, maremmano-abruzzese, mudi, pulit, pumi Dick Baars, Alankomaat
slovakiancuvac, welsh corgi cardigan Kim Vigsö Nielsen, Tanska
ardennienkarjakoira, karpaattienkoira, katalonianpaimenkoira, kuvasz, mallorcanpaimenkoira, medimurjenkoira, owczarek podhalanski, picardienpaimenkoira, pyreneittenpaimenkoirat, romanianpaimenkoira, saarlooswolfhond, serra de airesinpaimenkoira Maija Mäkinen
shetlanninlammaskoira Paavo Mattila
australian töpöhäntäinen karjakoira, bergamonpaimenkoira, sileäkarvainen collie, valkoinenpaimenkoira Valerie Carter, Australia
muut Marianne Baden, Tanska

Ryhmä 2
venäjänmustaterrieri Anne Livö Buvik, Norja
kääpiöpinseri, kääpiösnautserit Coral Gray, Australia
snautserit, suursnautserit Dick Baars, Alankomaat
bokseri Hedi Kumm, Viro
berninpaimenkoira, dobermanni Jari Partanen, Norja
bullmastiffi Maija Mäkinen
apinapinseri, leonberginkoira, newfoundlandinkoira, pinseri, pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi, rottweiler, tanskandoggit Marko Vretenicic, Montenegro
broholminkoira Svein Helgesen, Norja
bernhardinkoirat, englanninbulldoggi, entlebuchinpaimenkoira, hovawart, mastiffi, napolinmastiffi, sao miguelinfila Zafra Sirik, Israel
muut Myriam Vermeire, Belgia

Ryhmä 3
englanninkääpiöterrieri Anja Gregoire, Belgia
airedalenterrieri, amerikanstaffordshirenterrieri Dick Baars, Alankomaat
amerikankarvatonterrieri, bedlingtoninterrieri, biewerterrieri, brasilianterrieri, bullterrieri, glen of imaalinterrieri, japaninterrieri, kerrynterrieri, kääpiöbullterrieri, vehnäterrieri Hans Almgren, Ruotsi
cairnterrieri Janelle Robbins, Australia
australianterrieri, irlanninterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, skotlanninterrieri, yorkshirenterrieri Jari Partanen, Norja
jackrussellinterrieri, lakelandinterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, sealyhaminterrieri, walesinterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Paula Valakari
borderterrieri, ceskyterrieri, dandiedinmontinterrieri, silkkiterrieri Zafra Sirik, Israel
muut Hannele Jokisilta

Ryhmä 4
kaikki rodut Markku Mähönen

Ryhmä 5
grosspitzit, kleinspitzit, mittelspitzit, pomeranian Armando Ferone, Italia
siperianhusky Hannele Jokisilta
portugalinpodengot Hedi Kumm, Viro
akita, amerikanakita, faaraokoira, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat, pohjanpystykorva, ruotsinlapinkoira, samojedinkoira, shiba Kirsi Honkanen
karjalankarhukoira, suomenlapinkoira Leila Kärkäs
keeshond Marianne Baden, Tanska
lapinporokoira, suomenpystykorva Markku Mähönen
etnankoira, ibizanpodencot, japaninpystykorva, thai ridgeback, volpino italiano Reino Korpela
muut Anne Livö Buvik, Norja

Ryhmä 6
dalmatiankoira Janelle Robbins, Australia
suomenajokoira Leila Kärkäs
dreeveri, rhodesiankoira Reino Korpela
bretagnenbassetti, petit basset griffon vendéen Rony Doedijns, Alankomaat
dunkerinajokoira, italianajokoirat, saukkokoira Zafra Sirik, Israel
muut Kirsi Honkanen

Ryhmä 7
harjaskarvainen saksanseisoja, karkeakarvainen saksanseisoja, lyhytkarvainen saksanseisoja, pitkäkarvainen saksanseisoja Hannele Jokisilta
braque saint-germain, bretoni, englanninsetteri, gordoninsetteri, isomünsterinseisoja, karkeakarvainen slovakianseisoja, pienimünsterinseisoja, pointteri, punainen irlanninsetteri, punavalkoinen irlanninsetteri, spinone, unkarinvizslat, weimarinseisojat Janelle Robbins, Australia
muut Hans Almgren, Ruotsi

Ryhmä 8
labradorinnoutaja Myriam Vermeire, Belgia
irlanninvesispanieli, lagotto romagnolo Reino Korpela
kiharakarvainen noutaja, kooikerhondje, kultainennoutaja Svein Helgesen, Norja
amerikancockerspanieli, chesapeakelahdennoutaja, clumberinspanieli, cockerspanieli, fieldspanieli, novascotiannoutaja, portugalinvesikoira, sussexinspanieli Valerie Carter, Australia
muut Rony Doedijns, Alankomaat

Ryhmä 9
shih tzu Anja Gregoire, Belgia
cavalier kingcharlesinspanieli, chihuahuat, ranskanbulldoggi Céline Bottussi Jocquel, Ranska
tiibetinterrieri Coral Gray, Australia
bostoninterrieri, kingcharlesinspanieli, mopsi Dick Baars, Alankomaat
coton de tuléar, kromfohrländer, maltankoira, markiesje, papillon, phalène, prahanrottakoira Ekarat Sangkunakup, Thaimaa
kiinanharjakoira Hans Almgren, Ruotsi
havannankoira Hedi Kumm, Viro
griffon belge, griffon bruxellois, japanese chin, petit brabancon, tiibetinspanieli, venäjänbolonka Maija Mäkinen
bolognese, löwchen, keskikokoiset villakoirat, kääpiövillakoirat, toyvillakoira Miro Zlojutro, Saksa
lhasa apso Myriam Vermeire, Belgia
isovillakoirat Paavo Mattila
venäjäntoyt Rony Doedijns, Alankomaat
kiinanpalatsikoira Svein Helgesen, Norja
bichon frisé Zafra Sirik, Israel

Ryhmä 10
azawakh, espanjanvinttikoira, italianvinttikoira, sloughi, unkarinvinttikoira Janelle Robbins, Australia
whippet Kim Vigsö Nielsen, Tanska
afgaaninvinttikoira, englanninvinttikoira, irlanninsusikoira, puolanvinttikoira, saluki, skotlanninhirvikoira, venäjänvinttikoira Malgorzata Wieremiejczyk-Wierzchowska, Puola

Junior Handler Anja Gregoire, Belgia

Ryhmäkilpailut
1 Marianne Baden
2 Dick Baars
3 Jari Partanen
4 Markku Mähönen
5 Kirsi Honkanen
6 Hilkka Salohalla
7 Hans Almgren
8 Myriam Vermeire
9 Maija Mäkinen
10 Malgorzata Wieremiejczyk-Wierzchowska

Paras juniori Rony Doedijns
Paras veteraani Svein Helgesen
Paras kasvattajaryhmä Coral Gray
Best in Show Valerie Carter

SUPER BIS Paavo Mattila